Aktuality - Oznámení‎ > ‎Vše‎ > ‎

Péče o tělo a pohyb

přidáno: 6. 10. 2011 8:43, autor: Redakce Fyzioterapeuti   [ aktualizováno 26. 10. 2011 1:48 ]
Na první pohled náplň práce fyzioterapeuta. Veletrh s tímto zaměřením jich přitom zástupy nenavštívily. Kuriozita? Fiasko? Náhoda? Ne... Fyzioterapeut není jediný, kdo se péči o tělo a pohyb věnuje. A navíc. Vystavovatelé ho sice vítají, ale není prvoplánově tak zajímavý jako komerčněji založení návštěvníci. Jde o prostou skutečnost plynoucí ze života na tržně neatraktivní planetě zastropovaných úhrad od pojišťoven, kde se přímo nevyplatí intenzivnější úsilí, kvalitnější služby či lepší vybavení ordinace. Paradoxně, ale pochopitelně, byli proto vystavovatelé více připravení například na špičkové lazebníky pečující o požitky a krásu těla nebo na instruktory fitness mířící na VIP klienty.


Jako “fyzio” tedy zprvu na takovém veletrhu cítíte odstup, jiný styl komunikace, myšlení, nahlížení problémů. Stačí ale projevit mezioborovou otevřenost a vstřícnost. Přístup vystavovatelů se mění o 180°. Zdravotnická odbornost a etika je totiž velmi významná pro každého hráče, který chce v této branži opravdu něco znamenat.


Objasnění neziskové mezioborové myšlenky ProReS.cz, pobízející ke spolupráci dva odlišné světy, ale stejně chvilku zabere. Někdy totiž není lehké vysvětlit, proč je oboustranně výhodná spolupráce RHB specialisty s atletickým trenérem, zumbistkou nebo dokonce s pedikérkou. Reakce jsou ale pozitivní a u více jak poloviny oslovených dokonce nadšené. Poslední zábrany obvykle padají s pochopením logického přínosu pro samotného klienta.

Ale zpět ke konkrétnímu veletrhu Balnea a FittnessExpo konanému 29.9.-1.11. 2011. Jak to na většině veletrhů bývá, se i zde vystavovatelé snaží přinést něco navíc, něco lepšího než ostatní a najít pro svůj přínos uplatnění. Není proto divu, že všichni míří hlavně ke komerční péči. Slovo “trh” prostě ke zdravotnictví zatím moc nejde, což má z pohledu zdravotníků své výhody, ale i prokletí. Ve fyzioterapii zatím moc nehledejte konkurenční boj, rozpuk podle tržní logiky a potenciálu, či jasně finančně vyčíslitelnou pracovní motivaci. To vše najdete spíše:
      • v masážích, které většina fyzio nerada dělá
      • ve fitness, kterým někteří fyzio nerozumně pohrdají
      • v lázeňství, které se nejspíš bude muset bolestně stavět na vlastní nohy rychleji než zbytek zdravotnictví (viz reformní spravedlnost 50%škrtu v podání současného ministra zdravotnictví).
Pouhá skutečnost, která ale není nezměnitelná!


Jedním z nejvýznamnějších témat veletrhu jsou vibrační plošiny. Vibrace jsou pro tělo formou mechanického stresu, který může stimulovat k aktivitě, zpevnění, vyšší odolnosti a tedy i k rehabilitaci. Jsou ale také něčím, co přináší jasnou zátěž pro organismus. Nevhodnost vibrací pro pacienta s artrozou nosných kloubů nebo s výhřezem ploténky je jasná. To se odráží i v nabídce vystavovatelů modernějších plošin, které lze nazvat spíše plošinami pulzujícími, houpavými či nestabilními. “Kostitřasy či špekotřasy” přestávají být

zajímavé. Nápaditost nových plošin se dá očekávat a u zařízení v ceně sedmdesát až sedmset tisíc korun jste na ní připraveni. Potěší vás ale, že oba hlavní vystavovatelé počítají s
fyzioterapeutem, který svou přítomností rozhoduje o cílenosti terapie. Potvrzuje se tím opět výše zmíněný význam odborného 
zdravotnického pohledu, představujícího pro výrobce a distributory psychologicky nejvyšší přidanou hodnotu moderních zařízení a pomůcek. Komerční potenciál fyzioterapeutů i jejich oboru tedy bude jistě sílit a záleží jen na sebevědomí nejlepších z nich, jak budou tuto svou hodnotu schopni využít v zájmu svém i v zájmu celé rehabilitace.

Velmi významným fenoménem fitness části proběhlého veletrhu je funkční trénink a funkční zóny ve fitness. Srdce fyzioterapeuta plesá! Instruktor fitness sice již dávno nepěstuje pouze kynutou svalovou hmotu, ale nyní dokonce začíná rozumět našemu pohledu, začíná mluvit podobným jazykem, používat podobný charakter cviků, atd... Doba kdy se nebudeme bát posílat své pacienty po dokončení naší RHB série do “fitka”, je na dosah. Již dnes můžete potkat v lepší posilovně i fyzioterapeuty, první
vlaštovky, kterým bohužel stále extrémně konkuruje planeta “VZP&spol” s nulovou přímou spoluúčastí klientů na úhradách péče. Charakter nových fitness pomůcek má ale tak krásně zdravotně zdůvodnitelný kineziologický účinek, že je opravdu jen otázkou příležitostí, kdy své charisma a odbornost přinesou fyzioterapeuté i do fitnesstýmů.


Jasný je i motiv využití fyzioterapeutické argumentace v celém wellness, směřujícím ke zdravějšímu způsobu života. Mít dnes ve výrobním, distribučním, prodejním či realizačním týmu dobré fyzioterapeuty alespoň jako konzultanty, znamená mít jasný náskok v navazování spolupráce se světem rehabilitace. V celé komerční sféře wellness je totiž pak jistě velmi příjemné získávat bez drahé reklamy zájemce o nadstandardní služby v rámci návazné rehabilitace, podobně jako je získávalo dlouhá léta lázeňství. Na protější planetě VZP&spol je pak řada zdravotníků překvapena novou svobodnou tržní možností, říci si o odměnu odpovídající jejich konkrétní specializaci, zkušenostem a osobnímu nasazení.
Z veletrhu připravujeme dále články:
Skákací boty v ordinaci fyzioterapeuta
Homeopatické principy ve fyzikální terapii
Mýty a nové fyziopohledy v ergonomii sedu
Šikovní potomci kostitřasů a špekotřasů


Sledujte stránky projektu ProReS.cz

Comments