Tejpování

přidáno: 14. 8. 2012 1:56, autor: Redakce Fyzioterapeuti   [ aktualizováno 16. 10. 2012 3:37 ]


   Fixační taping je původní technikou tejpování, nejběžněji používanou ve sportu ke stabilizaci pohybových segmentů (kloubů). Nejčastěji se používá na kotníky, zápěstí a drobné ruční klouby, například u volejbalistů, fotbalistů, ale také třeba tanečníků i baletek. Používaná tejpovací páska je extrémně pevná, obvykle textilní a vyžaduje mnoho přípravy, pokud se má zamezit případnému podráždění pokožky v lepené oblasti. 
   Páska se aplikuje těsně před sportovní aktivitou, hlavně jako ochrana před akutním poraněním, ponechává se jen po krátkou dobu a odstraňuje se ihned po dokončení sportovní aktivity. Proto tato metoda neposkytuje v rámci delší rehabilitační péče fyzioterapeuta tak velké výhody jako modernější funkční Kinesiotaping. Fixační tape využívá ve svých technikách základních kruhových „obtoček“, na kterých pak delší fixační tahy začínají a také na nich končí. Oproti kinesiotapu totiž fixační tape musí velmi pevně držet na velké ploše kůže, aby lepení odolalo větším a prudším tahům, kterým je rigidní tape vystaven. Proto je nutné kotvit tejp na tejp jinak dochází k odlepení začátku či konce hlavních tejpovacích pásků. 

   Dalším znakem a v podstatě rozdílem od kinesiotapingu je, že k zatejpování pohybového segmentu, např. hlezenního kloubu (kotníku) spotřebujete až desetkrát více materiálu a většinou pod fixační tape potřebujete ještě molitanový podtejp.
   Fixovat můžeme klouby či svalové skupiny, a to u zdravých jedinců ve smyslu ochrany nejexponovanějších částí těla nebo po úraze jako sekundární prevenci další traumatizace. 
   Nevýhodou pevného tapování je zcela jistě možnost poměrně krátkodobého nošení a výrazné omezení krevní a mízní cirkulace.  Je však příhodnou metodou volby namísto ortéz u stavů, kde je indikováno fixovat a zároveň zachovat jistou úroveň pohybu.

   Kinesiotaping je terapeutická tejpovací metoda, která neposkytuje pacientům a sportovcům pouze podporu, kterou žádají, ale také pomáhá daný problém léčit. Výjimečnost kinezio tejpování spočívá v tom, že pracuje společně s naším tělem a tím umožňuje plný rozsah pohybu. V mnoha případech bude rozsah pohybu dokonce zlepšen. Tejpování elastickou tejpovací páskou neovlivňuje pacientovu bio-mechaniku tvrdým způsobem. 
   Kinesio tape, je elastická páska, tzn. že je možné ji nejen natáhnout, ale po té, co tah uvolníme, je schopna smrštění na svůj původní rozměr, neobsahuje latex a je bezpečná pro citlivou pokožku. 
   Aplikovaná tejpovací páska nezpůsobuje kompresi kůže, a proto může být na problematické partii ponechána obvykle 3 až 5 dní. Vodě odolná tkanina, ze které je kinezio tejpovací páska vyrobena odpuzuje vlhkost a tím nám umožňuje se s tejpovací páskou koupat a dokonce i plavat. Kinezio tejpovací páska dokonce naopak podporuje proudění krve a lymfy.

   Kinesio tape lepíme (u většiny technik) v protažení pohybového segmentu, čímž dojde k napnutí kůže a ostatních měkkých tkání. Po návratu segmentu do neutrální pozice se kinesio tape díky vysoké elasticitě polyurethanového vlákna smrští zpět a na kinesio tapu pozorujeme „zvrásnění“. Právě toto zvrásnění tvoří velkou část terapeutického účinku. Na kvalitě materiálu a pružnosti elastických mikrovláken tedy samozřejmě závisí i výledný účinek, který ale musí nasměrovat odborná rozvaha a šikovná ruka fyzioterapeuta.
   Díky elasticitě moderního funkčního tejpu dochází k elevaci kůže, podkoží, povrchové fascie aj., tím dosáhneme zvětšení prostoru mezi uvedenými vrstvami a svalem. V tomto „meziprostoru“ se nalézají cévy krevní a lymfatické (mízní) a obrovské množství receptorů snímajících tah, tlak, vibrace apod. Zvětšením „meziprostoru“ dosáhneme dekomprese lymfatické a krevní cirkulace, snížení tlaku na receptory a řady elektrochemických změn, což klient pociťuje jako snížení bolesti a mnohdy i prohřátí lepené oblasti (v souvislosti se zlepšením prokrvení).

 Historie
   Kinesio tape byl vyvíjen od roku 1973 japonským chiropraktikem Dr.Kenzo Kasem a jeho týmem. Úplně první aplikace kinesio tapu byla na pacienta s kloubním onemocněním.
   Zjištění, že elastický tape pomáhá jako externí podpora svalům a přidruženým tkáním, vytvořilo zcela nový přístup k léčbě svalů, fascií, kloubů, vazů, šlach, nervů a orgánů. Dlouhou dobu byl kinesio tape využíván hlavně orotopedy, chiropraktiky a lékaři z ostatních oborů. Velice brzy na to byl kinesio tape použit u olympijských volleyballových hráčů v Japonsku. Novinka se rychle rozšířila mezi atlety Japonska, U. S. A., Evropy, Jižní Ameriky, Austrálie a ostatních asijských států.
   V současnosti se na odborné úrovni nejvíce diskutuje používání tapingu z pohledu neurofyziologie. Elastický tape dynamicky působí na kůži a podkoží, čímž vyvolává specifickou reakci na nižší reflexní, ale i na podkorové a korové úrovni řízení daných dermatomů a pohybových segmentů. Využití jednoduché elastické pásky se pak v rukách fyzioterapeuta s vyšší odborností a zkušeností stává velkou zbraní proti široké škále neduhů pohybového aparátu.


(Tento text sestaven odbornou redakcí Fyzioterapeutů.cz s využitím veřejných informačních zdrojů na něž odkazujeme)

Školení
                            

         
                  Fyzioaktiv                        Centrum tejpování  

         
                    Fysiotape                              Rehasport   
.
        
                       IPVZ                              Dexter academyČlánky
Videa

      

      
Prodej tejpů

      
                   Kindmax  .                             
Fopasport

     
                    tejpy.cz                               Sportique

      
                Pro Evolution                         
tejpovani.cz 

KinesiomaxBreussova masáž

přidáno: 2. 1. 2012 5:12, autor: Redakce Fyzioterapeuti   [ aktualizováno 16. 8. 2012 0:10 ]Breussova masáž operuje termíny, které nemůžeme označit jako "lege artis medicorum". Breuss mluví o masáži meziobratlových plotének, což lze vnímat jako anatomickou nepřesnost nebo možná nadsázku. B.masáž je obvykle kombinována s Dornovou metodou, která má k medicínskému smýšlení trochu blíže. Stoupenci B.masáže tvrdí, že lze mnohé problémy páteře jako bolesti meziobratlových plotének, ústřel atd. spojením těchto dvou metod zcela lehce, bez rizika a s dobrou prognózou vyléčit. Breussova masáž údajně regeneruje meziobratlové ploténky, čímž vyřeší široké spektrum zdravotních potíží a mimo jiné vede k odbourávání hluboko uložených psychických problémů.

Vzhledem k praktickým úspěchům, které obě metody zaznamenaly, zřejmě nejde o pouhé šarlatánské léčitelství, ale o pouhou neschopnost popsat dané metody odborně.


Co se dále dočteme?...
Breussovou masáží páteře se vlastně oddalují obratle od sebe, aby ploténka měla možnost opět nasát vodou. Masíruje se za studena vylisovaným třezalkovým olejem, který uvolňuje psychiku. Dochází k nabobtnání meziobratlových plotének a uvolnění nervů, které v páteřní oblasti vycházejí do celého těla. Po jemné masáži se přikládá na páteř hedvábný papír a postupným přikládáním rukou dochází k magnetizování. Třezalkový olej proniká hlouběji do páteře a nečistoty se působením osmózy hromadí na drsné straně papíru. Nezanedbatelná je automatická masáž akupresurních bodů, především na meridiánu močových cest.


Školení

Dexter Academy

EduSpa College

Třezalka

Dorn Centrum

Zuzana Prouzová-Lehrmann

Škola BuďFit
Rudolf Breuss
, rakouský léčitel, žijící v letech 1899 až 1990, byl mistrem ve svém oboru. Nedal dopustit na přírodní medicínu, za jejíž pomoci úspěšně léčil i smrtelná onemocnění. Známá je jeho metoda léčení rakoviny speciální dietou. Zabýval se ale i pohybovým aparátem a problémy s páteří. Podle Rudolfa Breusse neexistují opotřebované ploténky, nýbrž zdegenerované, které se touto masáží regenerují.


Videa


Funkční trénink

přidáno: 13. 10. 2011 8:46, autor: Redakce Fyzioterapeuti   [ aktualizováno 17. 12. 2013 9:04 ]


Funkční trénink je cvičení, které učí jedince ovládat tělo ve všech rovinách pohybu. Jedná se o trénink pohybů, ne svalů. Biomechanickou podstatou pohybů jsou kinematické řetězce (skupiny svalů a kloubů spolupracujících na zajištění pohybu), které jsou ve většině uzavřené a nejedná se o izolované cviky. ...pokračování...Historie
Za zakladatele funkčního tréninku se v celosvětovém měřítku považují Gary Gray, Paul Check a Národní akademie sportovní medicíny USA. Národní akademie sportovní medicíny definuje funkční trénink takto: „Jedná se o modelovou situaci zahrnující zrychlení, zpomalení a stabilizaci svalových skupin, a to ve všech třech rovinách pohybu.

Školení

3D Fitness

Andrle sport


KB5

http://www.flexibar.cz/chcete-se-stat-lektorem/
Flexi-bar


Videa

      
                 Funkční trénink                         CGF Group Training

  

      

        Functional Weight Training     Martial Arts Functional Training
FUNKČNÍ TRÉNINK, vlastní tělo, fitball


Hiporehabilitace

přidáno: 9. 5. 2011 3:17, autor: Redakce Fyzioterapeuti   [ aktualizováno 18. 12. 2013 2:05 ]


   Hiporehabilitace je komplexní multidisciplinární rehabilitační metoda využívající koně pro léčebné účely. Tato léčebná metoda vznikla v 60.letech 20.století, v Čechách se začala rozvíjet v 80.letech a jejím průkopníkem byla MUDr. Lia Frantalová z Dětské Hamzovy léčebny Luže-Košumberk.Hiporehabilitace, která je doménou rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů, využívá specifický pohyb koně - to je trojí pohyb hřbetu koně (zepředu dozadu, zboku na bok, nahoru dolů). Tento složitý pohyb se střídá v 16 kombinacích podle toho, kterou nohou kůň vykročí (toto za minutu obnáší 110 impulsů). Pohyb koně si vynucuje pohybovou kompenzaci ze strany jezdce.

....pokračování.......

Služby hiporehabilitace a hipoterapie

https://maps.google.com/maps/ms?msid=202231234685147279092.0004c74d279a3f0ff5bd8&msa=0

Kurz je pořádán Českou hiporehabilitační společností pro zájemce s ukončeným vzděláním v oboru fyzioterapie nebo ergoterapie :
Články


Videa

      
               Hippotherapy                        
Ride On St Louis 
                                                  Participates in Hippotherapy      
                Hippotherapy                  
Hippotherapy Explained
Rolfing (Strukturální integrace)

přidáno: 2. 5. 2011 9:42, autor: Redakce Fyzioterapeuti   [ aktualizováno 17. 12. 2013 9:24 ]Rolfing®
 
je holistický systém manuální terapie založený na sérii ošetření využívajících manipulace s vazivem resp. fascií a pohybového vzdělávání. Hlavním cílem je obnovení přirozené lidské pohyblivosti a vitality organismu prostřednictvím zlepšení držení těla.
...pokračování....


Zakladatelkou Rolfingu byla PhDr. Ida Paula Rolfová (1896 - 1979). Vystudovala biochemii v Kolumbii a pracovala jako vědecká pracovnice v New Yorku. Jejím objektem bádání byla flexibilita bílkovin ve vazivové tkáni. Za objevením její metody však nestojí jen její vědecké bádání, ale také onemocnění jejího syna, se kterým si lékaři nevěděli rady.
 


Videa


     


Školení


CASI

Rolf Institute

maser.cz


Zahraniční odkazy


        rolfingcz.com                            
rolfing.org      
  rolfinguk.co.uk                    
rolfingcanada.orgrolfing.org.auZávěsné systémy (TRX a Redcord)

přidáno: 27. 4. 2011 5:15, autor: Redakce Fyzioterapeuti   [ aktualizováno 17. 12. 2013 9:10 ]


Co je TRX?
TRX je zkratka pro „Training Resistance Exercise“. TRX závěsný systém je originální nářadí využívající pouze hmotnost cvičence jako dominantní faktor pro zátěž při cvičení. TRX buduje svalovou sílu, rovnováhu, flexibilitu a aktivuje stabilizační svalstvo po celou dobu cvičení.
...pokračování...

...a Redcord?
Redcord® je terapeutický přístroj pro rehabilitaci a cvičení. Je velmi užitečnou pomůckou fyzioterapeuta v jeho každodenní práci. Využívá se pro individuální cvičení i cvičení ve skupině. Z několikaletých zkušeností je vidět, že nachází své místo i na různých specializovaných odděleních nemocnic.
...pokračování...

Kde si zacvičíte
Dornova metoda

přidáno: 3. 11. 2010 8:00, autor: Redakce Fyzioterapeuti   [ aktualizováno 18. 12. 2013 2:28 ]


Co je Dornova metoda? 

Metoda získala jméno po svém "znovuobjeviteli" Dietru Dornovi, majiteli pily v malém německém městečku Lautrach v Allgäu. Po nehodě, která se mu stala v jeho 35 letech ho bolestí páteře zbavil starý sedlák. Dieter Dorn se od něj chtěl metodu naučit , ale sedlák mezitím zemřel. Naštěstí pro nás, pan Dorn dokázal tuto metodu rozvinout sám díky své píli a intuici. Od té doby se od něj a jeho žáků naučilo metodu již tisíce terapeutů a mohli pomoci pacientům v různých částech světa. Metodu nechal pan Dorn nechráněnou ochranou známkou nebo patentem, aby byla volně dostupná pro všechny. Nikomu neposkytl souhlas pro její přivlastnění.


Školení

       
http://dorn-seminare.com/ds/seminare-a-terminy
         dornova-metoda.com               dorn-seminare.com

      
            masaze-kurzy.cz                  maserske-kurzy.cz


      
            skola.budfit.info                   maserskaskola.cz

Zahraniční odkazy


      
            dorn-method.com                    dornmethod.org


       
           dornmethodusa.com            dornmethodcanada.comFeldenkraisova metoda

přidáno: 3. 11. 2010 7:49, autor: Redakce Fyzioterapeuti   [ aktualizováno 17. 12. 2013 9:21 ]


Co je Feldenkraisova metoda? 


Feldenkraisova metoda je novým přístupem k porozumění sebe sama, je přirozeným procesem učení. Její efektivita spočívá ve schopnosti přimět procesy nervového systému ke změně a zlepšit tak jejich fungování. Feldenkraisova metoda je celosvětově uznávána především pro pozoruhodnou schopnost zlepšit vzpřímený postoj a držení těla, jeho flexibilitu a koordinaci.


Školení

feldenkraisovametoda.cz


http://www.centrumspirala.cz/cz/vyukove-centrum/kurzy-seminare-a-workshopy/feldenkraisova-metoda/
Spirála
ČlánkyZahraniční zdroje


       
             feldenkrais.com               feldenkrais-method.org


      
     feldenkraisresources.com        feldenkraisinstitute.orgVojtova metoda

přidáno: 3. 11. 2010 2:26, autor: Redakce Fyzioterapeuti   [ aktualizováno 28. 8. 2014 5:22 ]Co je Vojtova metoda? 
VM (též nazývána jako metoda reflexní lokomoce) je soubor cvičebních technik používaných k léčbě tělesných a psychických poruch, objevená MUDr. Václavem Vojtou. Jejím základním principem je fakt, že v centrálním nervovém systému člověka jsou geneticky zakódované vrozené pohybové vzory.
Na základě studií léčby dětí s dětskou mozkovou obrnou z 50. let byly identifikovány specifické body, díky nimž je možné stimulovat tělo k určitým vrozeným pohybům, a to hlavně tlakem na příslušná citlivá místa (především na periost kostí a fascie). Kromě samovolné pohybové aktivity dochází současně k fyziologické aktivaci bránice a svalů břišní stěny, pravidelnému hlubokému dýchání, upravení tepové frekvence, pozitivní stimulaci nervových center a celkovému zlepšení mentální aktivity.

Někteří z poskytovatelů


https://maps.google.com/maps/ms?msid=202231234685147279092.0004c75e7dc323d5a16d4&msa=0&ll=49.674738,16.160889&spn=2.915033,7.13562

Školení

RL-CORPUS

Československá rehabilitační společnost Dr.Vojty
Ukázky

      
 
Zahraniční zdroje

paediatricphysio.com.au

vojta.com

nydnrehab.com


Pilates

přidáno: 3. 11. 2010 2:13, autor: Redakce Fyzioterapeuti   [ aktualizováno 18. 12. 2013 2:54 ]

Doporučujeme sekci partnera  Fyzioterapeuti.cz/PilatesCzechDále jsme našli na téma Pilates...
Co je Pilates?
Metoda Pilates, je cvičební systém pracující na svalové kontrole, flexibilitě těla, síle a dýchání. Cvičení Pilates je zaměřené na posílení svalů celého těla, zejména hlubokých břišních a zádových svalů a svalů pánevního dna. Tím, že metoda klade důraz na zpevnění hlubokých břišních svalů jako opory pro páteř, je páteř méně namáhána. Veškerý pohyb zde vychází ze stabilního středu - tzv. Powerhouse (centrum síly) do všech periferních částí těla.

Historie Pilates
Vytvořil je Joseph Hubertus Pilates (1880 - 1967), který se narodil v Německu a jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl slabé dítě a rozhodl se zesílit. Jeho snažení bylo úspěšné a stal se dokonalým potápěčem, gymnastou, lyžařem a boxerem. Jeho odhodlání k uzdravení ho hnalo ke studiu východních a západních forem cvičení, včetně jógy, starověkých řeckých a římských režimů.


Kde se cvičí

https://maps.google.com/maps/ms?msid=202231234685147279092.0004c775b120b106f1c0f&msa=0&ll=49.975955,15.770874&spn=2.896946,7.13562
http://www.pilates.cz/      
             Pilates Academy                        Pilates Czech


      
                 Pilatesbody                         Pilates Institute

      
          Faceczech Academy                      Pilates Point
Zahraniční zdroje

      
          allaboutpilates.com             thepilatespodcast.com


      
           pilatesinsight.com                 polestarpilates.com1-10 of 14