FyzioNázor - Jóga

    Jóga je úžasná psychomotorická metoda a filosofie. Má dlouhou historii a tradici vázanou na východní kulturu a náboženství. Podobně jako řada dalších východních postupů je velmi inspirativní pro naší společnost i odborné kruhy, vzhledem ke své empirické podstatě a rozmanitosti je však obtížně vědecky legalizovatelná. 
    
    Přínos Jógy je především v poznání širokých možností pozičního cvičení, spojeného s dýcháním, zklidněním senzorických systémů i kognitivních funkcí. Protažení, ke kterému při józe dochází lze s nadsázkou považovat za nepodstatný vedlejší proces nebo dokonce překážku a prubířský kámen psychomotorického vyvážení. Zkušený jogín se defakto záměrně dostává do pozic ve kterých je pro něho dosažení rovnováhy náročné a tím se psychomotoricky zdokonaluje a roste. Získává nad sebou samým lepší kontrolu.  
    
    Právě zde je možná zakopáno hlavní nebezpečí pro evropsky smýšlejícího cvičence. V naší společnosti vyznáváme přístup "čím více-tím lépe" a to bez ohledu na varovné signály (bolest). V řadě segmentů je dosahováno krajního postavení a ásany jsou podle svého předpisu až za hranicí fyziologických kloubních rozsahů většiny z nás. Snadno si tak můžeme ublížit a to i v případě, že jsme hypermobilní, což je velký kineziologický problém, který můžeme jógou spíše prohloubit. Což je přesný opak rovnováhy. 
TP
Přispěj svým FyzioNázorem!

Comments